Pewna część z nas testuje panele fotowoltaiczne na zestawie zakupionym w sieci. Zestaw takowy składa się z panelu, pewnej ilości okablowania, regulatora napięcia i akumulatora żelowego. Taka skromna instalacja fotowoltaiczna może trafić do altany na działce rekreacyjnej, do auta wyprawowego lub nawet do żaglówki. Jednym słowem nie jest to jakiś zawiły montaż paneli fotowoltaicznych, tylko takie sprawdzenie koncepcji, czyli tego ile energii elektrycznej może nam dać jeden panel w skali dnia. Wiedza ta jest bardzo ważną, bo dzięki niej możemy lepiej oszacować jak duża instalacja zaspokoi nasze potrzeby na energię elektryczną.
Jakie zalety mają panele fotowoltaiczne?
Ze względu na stale rosnące ceny energii elektrycznej i spadające koszty modułów fotowoltaicznych, montaż paneli fotowoltaicznych jest korzystniejszy niż kiedykolwiek wcześniej. Zwłaszcza że wraz ze zmianą polityki UE pojawiła się obsługa dofinansowania na fotowoltaikę. Oprócz możliwości zaoszczędzenia kosztów energii elektrycznej udziału ochronie środowiska istnieją inne zalety, dla których właściciele domów powinni rozważyć montaż paneli fotowoltaicznych.
Instalacje fotowoltaiczne – nowa generacja przetworników

Celem fotowoltaiki jest udoskonalenie technologii wykorzystania energii słonecznej. W szczególności przekształcanie promieniowania słonecznego w energię elektryczną w najtańszy możliwy sposób. Dzięki pracy naukowców na całym świecie ceny paneli słonecznych gwałtownie spadają, a tym samym instalacje te aktywnie zastępują tradycyjne źródła energii.
Fotowoltaika sposobem na czystą energię

Podgrzanie wody do mycia i ogrzanie domu z roku na rok kosztuje coraz więcej. Do tego tradycyjne źródła pozyskiwania energii, na przykład węgiel, bardzo mocno zanieczyszczają środowisko i powietrze, którym oddychamy. Co najmniej od lat 70. XX wieku trwają poszukiwania alternatywnych źródeł energii. Zainteresowano się między innymi możliwościami pozyskiwania energii z tej, którą emituje słońce. Fotowoltaika staje się dzisiaj coraz bardziej popularna, a instalacje fotowoltaiczne powoli zaczynają wpisywać się w krajobraz naszych miast i miasteczek.
Najnowsze komentarze