Jak zmieniły się zasady najmu i czy warto korzystać z usług księgowych?

Prawo podatkowe, chociaż jest coraz szczelniejsze, co roku nowelizowane jest o kilkaset stron nowych przepisów lub uszczegółowienie już obecnie obowiązujących. Początkiem stycznia zaczynają obowiązywać wcześniej ogłoszone zmiany. Jedną z takich modyfikacji w 2023 jest brak opodatkowania najmu na zasadach ogólnych i brak amortyzowania lokali mieszkalnych. Biura rachunkowe muszą dostosować przepisy np. do zasad ewidencjonowania przychodów.

Najem prywatny na zasadach ogólnych

Od 01.01.2023 zmieniły się zasady opodatkowania najmu prywatnego. Na zasadach ogólnych mogą rozliczać się tylko osoby prowadzące działalność gospodarczą. Osoby prywatne wynajmujące nieruchomości mogą rozliczyć się tylko ryczałtem ewidencjonowanym. Ryczałt nie przewiduje już możliwości odliczania remontów, odsetek od rat kredytów hipotecznych czy odpisów amortyzacyjnych. Od teraz biura rachunkowe tak jak Constans będą naliczać podatek wg. stawek 8,5% przychodu albo 12,5% od nadwyżki przychodu ponad 100 tys. zł. Księgowość w tym przypadku wydaje się być słusznym rozwiązaniem, chociażby ze względu na ilość wykluczeń dla lokali objętych możliwą amortyzacją. Usługi księgowe mogą okazać się pomocne przy nowej skali podatkowej.

Kraków w czołówce najmów mieszkań?

Małopolska, a szczególnie Kraków zanotował w 2022 znaczący wzrost wynajmowanych mieszkań. Na przestrzeni roku kilkukrotnie zmieniała się stawka za udostępnienie nieruchomości w zależności od lokalizacji. Oferty pochodzą zarówno od firm, jak i osób prywatnych. W ciągu miesiąca liczba oferowanych lokali potrafiła zmniejszyć się nawet 3-krotnie. Przedsiębiorcy i osoby prywatne muszą dostosować się do nowych przepisów i uwzględnić znowelizowane zasady, co może wpłynąć na ceny najmu lokali. Biura rachunkowe kompleksowo podchodzą do wprowadzonych zmian. Zasięg usług księgowych ma szansę zanotować wzrost, biorąc pod uwagę listę nowelizacji.

Głosuj teraz!
[Wszystkie: 0 Średnia: 0]