Kiedy powstały pierwsze teatry w Poznaniu?

Polski teatr
Przedstawienie teatralne w Teatrze Wielkim

Już w średniowieczu w Poznaniu występowały amatorskie grupy teatralne, dla których miasto to było atrakcyjne ze względu na liczbę mieszkańców i bogatych mieszczan. Jednak pierwszy repertuar teatru można było zobaczyć dopiero w XIX wieku, kiedy to powstał Teatr Miejski w Poznaniu.

Teatry wówczas funkcjonowały w najlepsze we wszystkich miastach Europy. Poznański natomiast wystawiał sztuki zarówno w języku polskim jak też niemieckojęzyczne. Duży udział w kulturze teatralnej miał Antoni Radziwił, dzięki którego protekcji do Poznania zawitały takie sławy jak Ferenc Liszt czy Niccolo Paganini. Niestety po likwidacji autonomii w 1846 zaostrzył się kurs antypolski w polityce władz. Sprawiło to, że ze sceny zniknęły przedstawienia w języku polskim. Władze utrudniały również powstanie teatru ze składek polskich mieszkańców, przez co dopiero w 1875 otwarto Teatr Polski, w którym grano już wyłącznie sztuki w ojczystym języku.

Teatr Wielki im. S. Moniuszki również odgrywał i nadal odgrywa istotną rolę w życiu kulturowym Poznaniaków. Co miesiąc repertuar teatru obfituje w niezwykłe przedstawienia i koncerty, gdzie każdy znajdzie coś dla siebie.

Głosuj teraz!
[Wszystkie: 0 Średnia: 0]